★ 8.2
Acting
Mark Moses
Mark Moses er mest kendt for Grey's Hvide Verden, Mr. Robot, Malcolm in the Middle og Law & Order: Special Victims Unit. Mark Moses er født 25. februar 1958. Mark Moses er 68 år (født 25. februar 1958).
- Født
- 25. februar 1958 (68 år)
- Fødested
- New York City, New York, USA
Biografi
Mark Moses (born February 24, 1958) is an American actor, best known for his roles as Paul Young in the ABC comedy-drama Desperate Housewives (2004–2011) and as Herman "Duck" Phillips in the AMC period drama Mad Men (2007–2014).
Description above from the Wikipedia article Mark Moses, licensed under CC-BY-SA, full list of contributors on Wikipedia.
Description above from the Wikipedia article Mark Moses, licensed under CC-BY-SA, full list of contributors on Wikipedia.
Kendt for
Filmografi
- 2025The Hunting PartyEli Johnson
- 20259-1-1: NashvilleLarry
- 2022So Help Me ToddHarry
- 2022Alaska DailyGovernor Thacker
- 2022The First LadyGeorge W. Bush
- 2020DeputyJerry London
- 2017SalvationHugh Keating
- 2016IncorporatedGeorge Caplan
- 2016ConvictionGerard Harrison
- 2016Berlin StationJason Wolfe
- 2015Man Seeking WomanLucy's Dad
- 2015Mr. RobotOlder Man at Bar
- 2014ManhattanCol. Alden Cox
- 2014The Last ShipJeffrey Michener
- 2012Common LawMayor Richard Barnes
- 2012ElementaryOliver Purcell
- 2012Key & PeeleCivil War General
- 2012ScandalCongressman Jim Struthers
- 2011HomelandDennis Boyd
- 2011Fairly LegalBob
- 2010Human TargetHollis
- 2010Blue BloodsCurtis Swint
- 2009CastleBlake Wellesley
- 2009Drop Dead DivaJoe Dobkins
- 2007Mad MenDuck Phillips
- 2005Ghost WhispererDr. Forrest Morgan
- 2005Grey's Hvide VerdenLarry Maxwell
- 2005Criminal MindsSenator Cramer
- 2005The CloserCommissioner Jay Meyers
- 2004Desperate HousewivesPaul Young
- 2004Boston LegalA.D.A. George McDougal
- 2003Jimmy Kimmel Live!Self
- 2003Las VegasDr. Miles Marks
- 2003Oliver BeeneDr. Herbert
- 200310-8: Officers on DutyDan Harris
- 2002Presidio MedNathan
- 2002BoomtownDon Schneider
- 2002CSI: MiamiChuck Williams
- 2002Forsvundet sporløstRob Darcy
- 2002American DreamsSurgeon
- 2001Star Trek: EnterpriseHenry Archer
- 2000CSI: Crime Scene InvestigationScott Shelton
- 2000The DistrictRichard Lowe
- 2000Malcolm in the MiddleRichard
- 1999Providence
- 1999Judging AmyMark Pruitt
- 1999Law & Order: Special Victims UnitJames Grall
- 1999Family Law
- 1999Præsidentens mændDonald Richter
- 1998LateLine
- 1997Ally McBealAssistant District Attorney
- 1997The ViewSelf
- 1997ForsvarerneHenry Winslow
- 1997Rough RidersLt. Woodbury Kane
- 1997Beyond Belief: Fact or FictionFrank Young (segment "The Wailing")
- 19967th HeavenMr. Smith
- 1995The Single GuyMatt Parker
- 1995Star Trek: VoyagerNaroq
- 1995Interne affærerDeke Carson / Earl Ticktin
- 1994The 5 Mrs. BuchanansCharles Buchanan
- 1994Party of FiveBen Atkins
- 1994Chicago HopeRon Greenfield
- 1994SkadestuenMr. Marks
- 1994Touched by an AngelSeth Waters
- 1993Diagnosis: MurderRobin Westlin
- 1991The Commish
- 1990GrandRichard Peyton
- 1986MatlockDonald Ware
- 1985PantertanterDavid
- 1985Nord & SydUlysses S. Grant
- 1982Blomsterbørns børnRick Albert
- 1982American PlayhouseIra Martin
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke film og serier har Mark Moses medvirket i?
Mark Moses er mest kendt for Grey's Hvide Verden, Mr. Robot, Malcolm in the Middle og Law & Order: Special Victims Unit.
Hvornår er Mark Moses født?
Mark Moses er født 25. februar 1958. (New York City, New York, USA)
Hvor gammel er Mark Moses?
Mark Moses er 68 år (født 25. februar 1958).
Opdateret: 25. oktober 2026 ·