★ 7.2
Acting
August Schmölzer
August Schmölzer er mest kendt for Kommissær Rex, Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei, Gerningsstedet og Der letzte Bulle. August Schmölzer er født 27. juni 1958. August Schmölzer er 68 år (født 27. juni 1958).
- Født
- 27. juni 1958 (68 år)
Kendt for
Filmografi
- 2016Ringlstetterself
- 2016Das Sacher. In bester GesellschaftFranz Sacher
- 2014Mord ved søenErnst Gschwendner
- 2012Die Garmisch-CopsKaspar Immler
- 2011Der ChineseSture Hermansson
- 2010Der letzte BulleAnsgar Körting
- 2010Erlesenself
- 2010Wir sind ÖsterreichSelf
- 2009Schnell ermitteltAlfred Marek
- 2008Wir sind das Volk - Liebe kennt keine GrenzenAndreas Wagners Chef
- 2007Mord in bester GesellschaftKarl Baumgartner
- 2007Afrika, mon amourSebastian Hofmann
- 2006Die FamilienanwältinRobert Lorenz
- 2006Commissario LaurentiOrlando
- 2005Der StaatsanwaltHerrmann Reinert
- 2005Die LandärztinLeo Bergmeier
- 2005SOKO DonauFerdinand Horvath
- 2004Inga LindströmHans Stenmark
- 2003Zwei ProfisErwin Eggert
- 2003Wir in BayernSelf
- 2003ZIBBSelf
- 2002Unter VerdachtDeppner
- 2002Edel & StarckHerbert Frantzen
- 2001SOKO KitzbühelSchorch Gangl
- 2000Fast ein GentlemanHans
- 1999SK KölschDirk Bäumel
- 1999Julia – Eine ungewöhnliche FrauMax Mähr
- 1999Volle KanneSelf
- 1998Die Verbrechen des Professor CapellariNorbert Hofer
- 1998SiskaKurt Schenk
- 1998Die Neue - Eine Frau mit KaliberJohann Schafheitl
- 1998Die CleverenPeter Walberg
- 1998Die Johannes B. Kerner ShowSelf
- 1998Österreich-BildSelf
- 1996StockingerDr. Lodemann
- 1996Schlosshotel OrthHerr Winkler
- 1996Alarm für Cobra 11 - Die AutobahnpolizeiBoris Neumann
- 1996Zimmer frei!Self
- 1995WilsbergRichard Buchholz
- 1995BalkoWalther Köllmann
- 1994Kommissær RexKurt Oswald
- 1994Im Namen des GesetzesBernd Franke
- 1994Der SalzbaronAlois Schober
- 1994Die KommissarinMarkus Fechner
- 1994Weißblaue Wintergeschichten
- 1992Der BergdoktorZampolli
- 1991DAS!Self
- 1990RomySelf - Presenter
- 1987NachtcaféSelf
- 1984Der Fahnder
- 1981Ein Fall für zweiKai Stöckel
- 1978SOKO MünchenBruder Franz
- 1977Der AlteJoachim Steinhoff
- 1971Polizeiruf 110Leos Vater
- 1970GerningsstedetRudi Kandler
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke film og serier har August Schmölzer medvirket i?
August Schmölzer er mest kendt for Kommissær Rex, Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei, Gerningsstedet og Der letzte Bulle.
Hvornår er August Schmölzer født?
August Schmölzer er født 27. juni 1958.
Hvor gammel er August Schmölzer?
August Schmölzer er 68 år (født 27. juni 1958).
Opdateret: 25. oktober 2026 ·