★ 8.5
Acting
Bronson Webb
Bronson Webb er mest kendt for Game of Thrones, Ted Lasso, The Tudors og Lewis. Bronson Webb er født 20. februar 1983. Bronson Webb er 43 år (født 20. februar 1983).
- Født
- 20. februar 1983 (43 år)
- Fødested
- London, England, UK
Biografi
Bronson John Webb (born February 20, 1983) is a British actor. Webb has had supporting roles in Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004), The Dark Knight (2008) from the Batman franchise, Robin Hood (2010), and Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011). In roles with more visibility, he has played Emilio, a kidnapper in The Lives of the Saints (2006), and Tony the sidekick in Pusher (2012). Webb also plays Will, a central character in "Winter Is Coming", the first episode of HBO's Game of Thrones.
Kendt for
Filmografi
- 2020Ted LassoJeremy Blumenthal
- 2017MotherlandLuke
- 2016The AliensGuy
- 2015CuffsReece Gutridge
- 2011Game of ThronesWill
- 2007The TudorsForager
- 2007LewisSilas Whittaker
- 2006Eleventh Hour
- 2005FingersmithJohn Vroom
- 2003The Commander
- 2001Waking the DeadTeenage Tanner
- 2001Murphy's LawLiam Driscoll
- 1999Harry and CoshBronson
- 1995PorkpieKid
- 1984The Bill
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke film og serier har Bronson Webb medvirket i?
Bronson Webb er mest kendt for Game of Thrones, Ted Lasso, The Tudors og Lewis.
Hvornår er Bronson Webb født?
Bronson Webb er født 20. februar 1983. (London, England, UK)
Hvor gammel er Bronson Webb?
Bronson Webb er 43 år (født 20. februar 1983).
Opdateret: 25. oktober 2026 ·