Michael Kidd

Crew

Michael Kidd

Michael Kidd er mest kendt for The Oscars, Laverne & Shirley, Great Performances og Broadway: The American Musical. Michael Kidd er født 12. august 1915. Michael Kidd døde 23. december 2007, 92 år gammel.

Født
12. august 1915
Fødested
New York City, New York, USA
Død
23. december 2007 (92 år)

Biografi

​From Wikipedia, the free encyclopedia

Michael Kidd (August 12, 1915 – December 23, 2007) was an American film and stage choreographer.

Description above from the Wikipedia article Michael Kidd, licensed under CC-BY-SA, full list of contributors on Wikipedia.

Kendt for

Filmografi

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke film og serier har Michael Kidd medvirket i?

Michael Kidd er mest kendt for The Oscars, Laverne & Shirley, Great Performances og Broadway: The American Musical.

Hvornår er Michael Kidd født?

Michael Kidd er født 12. august 1915. (New York City, New York, USA)

Hvor gammel er Michael Kidd?

Michael Kidd døde 23. december 2007, 92 år gammel.

Opdateret: 26. oktober 2026 ·