Dick Cherney

Acting

Dick Cherney

Dick Cherney är mest känd för Bortom mörkret, Bewitched, Batman och Bröderna Cartwright. Dick Cherney föddes 6 november 1914. Dick Cherney dog 21 oktober 2017, 102 år gammal.

Född
6 november 1914
Födelseort
Kryvyi Rih, Ukrainian SSR, USSR [now Ukraine]
Död
21 oktober 2017 (102 år)

Biografi

Ysaÿe (Isaac) Richard Cherniavsky (6 November 1914–21 October 2017) Cherney was a prolific background actor who, from approximately 1936 to 1976, made over 250 uncredited film and television appearances.

Känd för

Filmografi

Vanliga frågor

Vilka filmer och serier har Dick Cherney medverkat i?

Dick Cherney är mest känd för Bortom mörkret, Bewitched, Batman och Bröderna Cartwright.

När föddes Dick Cherney?

Dick Cherney föddes 6 november 1914. (Kryvyi Rih, Ukrainian SSR, USSR [now Ukraine])

Hur gammal är Dick Cherney?

Dick Cherney dog 21 oktober 2017, 102 år gammal.

Uppdaterad: 26 oktober 2026 ·