Kunal Kapoor

Acting

Kunal Kapoor

Kunal Kapoor är mest känd för कॉफ़ी विद करण, The Empire, Industry och Jeena Isi Ka Naam Hai. Kunal Kapoor föddes 18 oktober 1977. Kunal Kapoor är 49 år (född 18 oktober 1977).

Född
18 oktober 1977 (49 år)
Födelseort
Bombay, India

Biografi

Kunal Kapoor is an Indian actor who appears in Hindi cinema. Kapoor was born in Mumbai to a Punjabi family whose origins are in Amritsar. In February 2015, he married Naina Bachchan, niece of Amitabh Bachchan, at a private family ceremony in Seychelles.

Känd för

Filmografi

Vanliga frågor

Vilka filmer och serier har Kunal Kapoor medverkat i?

Kunal Kapoor är mest känd för कॉफ़ी विद करण, The Empire, Industry och Jeena Isi Ka Naam Hai.

När föddes Kunal Kapoor?

Kunal Kapoor föddes 18 oktober 1977. (Bombay, India)

Hur gammal är Kunal Kapoor?

Kunal Kapoor är 49 år (född 18 oktober 1977).

Uppdaterad: 26 oktober 2026 ·